Godziny otwarcia: 08:00 - 16:00 | 5 dni w tygodniu

+48 22 100 67 67

1 klasa podatkowa w Niemczech – kogo dotyczy i jakie oferuje warunki rozliczenia?


1 Klasa podatkowa w Niemczech

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak działa system podatkowy w Niemczech? W tym artykule skupimy się na szczegółach dotyczących pierwszej klasy podatkowej – kogo obejmuje, jakie są kryteria kwalifikacji, jakie korzyści przynosi, jak obliczyć podatek oraz jakie są możliwości rozliczenia. Pomoże Ci to lepiej zrozumieć rozliczenie w tym kraju i ewentualnie wybrać inne dostępne opcje – zapraszamy!

Klasy podatkowe w Niemczech – o czym decydują?

Klasy podatkowe w Niemczech określają, ile podatku zostanie potrącone z wynagrodzenia pracownika. Wybór odpowiedniej klasy podatkowej może wpłynąć na wysokość miesięcznego wynagrodzenia netto. Niemcy mają sześć klas podatkowych.

  • Klasa 1 (Steuerklasse I): Dla osób samotnych, rozwiedzionych, owdowiałych (jeśli nie przeszły do klasy III).
  • Klasa 2 (Steuerklasse II): Dla samotnie wychowujących rodziców, którzy spełniają pewne warunki (np. mają prawo do dodatków rodzinnych).
  • Klasa 3 (Steuerklasse III): Dla osób owdowiałych (w roku następującym po roku śmierci małżonka) oraz dla małżonków, jeśli jeden z nich nie pracuje lub zarabia znacznie mniej, i wybiorą kombinację klas III i V.
  • Klasa 4 (Steuerklasse IV): Dla małżonków, którzy zarabiają podobnie i oboje pracują.
  • Klasa 5 (Steuerklasse V): Jest to klasa dla małżonka osoby z klasą III. Zazwyczaj jest to osoba, która zarabia mniej w parze.
  • Klasa 6 (Steuerklasse VI): Dla osób, które mają więcej niż jedno miejsce pracy.

Wybór odpowiedniej klasy podatkowej jest ważny, ponieważ wpływa na wysokość potrąceń podatkowych z pensji pracownika. Niemniej jednak roczne rozliczenie podatkowe (Steuererklärung) pozwala na dostosowanie i ewentualne zwroty nadpłaconych podatków, więc nawet jeśli początkowo wybierze się niewłaściwą klasę, można to później skorygować.

Podatek dochodowy w Niemczech jest tematem, który budzi wiele pytań, zwłaszcza wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pracą za granicą. Niezależnie od tego, czy jesteś nowym pracownikiem, czy mieszkasz w tym kraju bardzo długo, zrozumienie niemieckiego systemu podatkowego może być skomplikowane. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z pierwszą klasą podatkową. 

Kto jest zaliczany do pierwszej klasy podatkowej w Niemczech?

Zgodnie z niemieckim systemem podatkowym, pierwsza klasa podatkowa (Steuerklasse 1) obejmuje osoby, które są uważane za samotne z punktu widzenia podatkowego. Do tej grupy zaliczają się single, osoby rozwiedzione, wdowiec/wdowa, a także osoby zamężne/żonate, których małżonek nie mieszka ani nie pracuje w Niemczech. W przypadku osób rozwiedzionych, decydująca jest sytuacja na koniec roku podatkowego.

Steuerklasse 1 jest najczęściej stosowaną klasą podatkową w Niemczech, ponieważ obejmuje największą grupę podatników. W tej klasie podatkowej, podatnicy nie mogą skorzystać z żadnych ulg podatkowych dla małżonków lub partnerów życiowych. Warto jednak zauważyć, że osoby zaliczane do pierwszej klasy podatkowej mogą skorzystać z pewnych ulg podatkowych, takich jak ulga na dzieci czy ulga na dojazdy do pracy.

Podsumowując, pierwsza klasa podatkowa w Niemczech dotyczy osób, które są samotne z punktu widzenia podatkowego. To oznacza, że nie mają możliwości wspólnego rozliczenia, i nie jest dostępna dla nich żadna inna klasa podatkowa. Jeżeli jesteś samotnym pracownikiem z Polski, lub osobą zamężną/żonatą, której małżonek nie mieszka ani nie pracuje w Niemczech, prawdopodobnie będziesz zaliczany do pierwszej klasy podatkowej. Jest więc ona bardzo ważna z punktu widzenia naszych rodaków decydujących się na zarobek za zachodnią granicą.

1 klasa podatkowa Niemcy – kalkulator podatku

Obliczanie podatku w pierwszej klasie podatkowej w Niemczech nie jest skomplikowane, ale wymaga zrozumienia kilku kluczowych aspektów. Podstawą do obliczeń jest roczne dochody brutto, które są następnie modyfikowane przez różne ulgi podatkowe. Te ulgi mogą obejmować na przykład koszty związane z dojazdem do pracy, wydatki na edukację czy opiekę nad dziećmi.

Ważnym elementem jest także tzw. podstawowy wolny od podatku dochód (Grundfreibetrag), który w 2023 roku wynosi 10.908 euro. Oznacza to, że do tej kwoty nie płaci się podatku dochodowego. Dopiero dochód powyżej tej kwoty jest opodatkowany według skali progresywnej. 

Do dochodu podlegającego opodatkowaniu powyżej kwoty podstawowej kwoty wolnej od podatku wynoszącej 9 984 euro stosuje się stawkę podatku naliczonego w wysokości 14%. Następnie odsetek ten wzrasta stopniowo aż do najwyższej stawki podatkowej wynoszącej 42%. Dalej dla dochodu podlegającego opodatkowaniu równego lub wyższego niż 277 826 EUR stosowana jest stała stawka 45%.

W praktyce, obliczanie podatku w pierwszej klasie podatkowej w Niemczech to proces, który wymaga uwzględnienia wielu czynników. Dlatego warto skorzystać z kalkulatorów podatkowych dostępnych online lub skonsultować się z doradcą podatkowym.

1 klasa podatkowa Niemcy – ile procent podatku zapłacimy?

Stawka podatkowa w Niemczech jest progresywna, co oznacza, że wzrasta wraz z dochodem. Aby dokładnie określić, ile procent podatku zapłacisz będąc w 1 klasie podatkowej, najlepiej skorzystać z kalkulatora podatkowego dostępnego online lub skonsultować się z doradcą podatkowym, ponieważ faktyczna kwota podatku zależy od wielu czynników, takich jak dochód, koszty uzyskania przychodu, ulgi itp.

 

Porównując 1 klasę podatkową z innymi i, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych różnic, które przedstawiamy w tabeli poniżej.

Klasa podatkowa

Podstawowe stawki podatkowe

Ulgi i odliczenia

1 klasa podatkowa

14% - 42%

Odliczenia z tytułu kosztów uzyskania przychodu, ulgi na dzieci, ulgi na internet

2 klasa podatkowa

14% - 42%

Ulgi na dzieci, ulgi na internet, dodatkowa ulga dla samotnych rodziców

3, 4, 5 klasa podatkowa

14% - 42%

Zależne od sytuacji życiowej i zawodowej

 

Jak jednak widać o wysokości podatku nie decyduje przynależność do danej klasy podatkowej – stawki wszędzie są takie same. Inne możliwości rozliczenia i skorzystania z ulg podatkowych wpływają jednak na ostateczną wysokość podatku.

1 klasa podatkowa Niemcy – czy trzeba składać zeznanie podatkowe? 

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ przynależność do klasy podatkowej nie jest głównym kryterium decydującym o konieczności złożenia zeznania podatkowego w Niemczech. Tamtejszy urząd skarbowy bierze pod uwagę różne inne czynniki.

W Niemieckim prawie podatkowym (§ 46 EStG) precyzyjnie określono sytuacje, w których jesteś zmuszony dostarczyć deklarację dochodową. Kiedy więc należy to zrobić?

  • Jeśli uzyskałeś ponad 410 euro z dodatkowych świadczeń czy zastępczych form wynagrodzenia, takich jak zasiłki chorobowe, dla bezrobotnych czy rodzicielskie, lub za krótkoterminową pracę.
  • Gdy posiadasz kilka źródeł dochodu w tym samym czasie, czyli pracujesz dla wielu pracodawców jednocześnie – w takim wypadku zostaniesz przypisany do 6 klasy podatkowej.
  • Jeżeli wraz z małżonkiem uzyskaliście pensje i jesteście w różnych kombinacjach klas podatkowych – III/V lub IV/IV.
  • Skorzystałeś z odliczenia podatkowego, a twoje zarobki przekroczyły 10 908 euro, lub 21 816 euro dla małżeństw.
  • Jesteś osobą prowadzącą własną działalność gospodarczą.
  • Posiadasz nienaliczone straty z wcześniejszych lat.
  • W przypadku śmierci lub rozwodu partnera, a potem zawarcia nowego związku małżeńskiego w tym samym roku.
  • Gdy twój partner mieszka za granicą w innych krajach UE lub jest uwzględniony na twoim dokumencie podatkowym.
  • Jeśli mieszkasz za granicą, ale wciąż podlegasz niemieckiemu systemowi podatkowemu.
  • Gdy masz przychody z inwestycji, które nie zostały opodatkowane.
  • Jeśli jesteś emerytem i twoje dochody w roku przekroczyły 11 900 euro (jako osoba samotna) czy 22 600 euro (wspólnie z małżonkiem).

Dodatkowo może zaistnieć sytuacja, w której niemiecki urząd skarbowy żąda złożenia zeznania nawet wtedy, gdy żaden z warunków nas nie dotyczy. Po otrzymaniu pisma zawierającego wezwanie do złożenia deklaracji musimy załatwić wszystkie formalności z urzędem – niezależnie do której klasy podatkowej należymy.

1 klasa podatkowa w Niemczech – jakie ulgi przysługują w 1 klasie podatkowej w 2023 roku?

Wysokość podatku dochodowego, który musisz zapłacić, zależy ostatecznie od dostępnych kwot zwolnienia. Jakie przysługują osobom zakwalifikowanym do 1 klasy podatkowej?

W 2023 roku przysługuje zasiłek podstawowy w wysokości 10 908 euro, dodatek pracowniczy w wysokości 1230 euro i dodatek na wydatki specjalne w wysokości 36 euro. Gdy doliczymy jeszcze składki na ubezpieczenie społeczne, oznaczać to będzie, że w przypadku zarobków niższych niż 1300 euro miesięcznie nie zapłacimy podatku w 1 klasie podatkowej

Tak więc możemy spodziewać się zwrotu podatku z Niemiec, a w sytuacji, gdy przysługiwać nam będzie prawo do innych ulg np. na dziecko, kwota ta może być naprawdę znacząca – jeżeli jednak wychowujemy samotnie dziecko warto rozważyć zmianę na 2 klasę podatkową.

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech z 1 na 3 – kiedy jest to opłacalne?

3 klasa podatkowa w Niemczech jest przeznaczona dla małżeństw, w których jedno z małżonków zarabia znacznie więcej niż drugie, albo gdy jeden z partnerów nie pracuje.

Nie możesz korzystać z trzeciej klasy podatkowej w Niemczech, jeśli:

  • twój współmałżonek w Polsce ma umowę o pracę, nawet jeśli jest to praca za najniższe wynagrodzenie,
  • twój partner ma dochód z jakiegokolwiek źródła, który przekracza 25 000 PLN,
  • masz tylko okresowy obowiązek płacenia podatków w Niemczech (Zeitweise unbeschränkte Steuerpflicht),
  • opłacasz podatek w formie ryczałtu albo twój małżonek w Polsce korzysta z ryczałtu.

Aby zmienić klasę podatkową w Niemczech, należy się udać do urzędu skarbowego (Finanzamt) i złożyć wypełniony formularz o zmianę klasy podatkowej – odbywa się to tylko wspólnie. Domyślnie po ślubie Finanzamt automatycznie klasyfikuje oboje partnerów do IV klasy podatkowej. Może się jednak okazać, że zarobki jednego z nich są znacznie wyższe – w takim przypadku opłaca się przejść do III klasy podatkowej, a drugi małżonek zostanie automatycznie zakwalifikowany do V klasy podatkowej.

Osoby z klasą podatkową nr 1 w Niemczech często doświadczają większych potrąceń podatkowych z ich wynagrodzenia, co może prowadzić do znacznych zwrotów przy rocznym rozliczeniu podatkowym. Natomiast osoby z klasą podatkową nr 3 zazwyczaj mają mniej potrąceń podatkowych jeżeli rozliczają się wspólnie z małżonkiem, a czasem podatek nie jest od nich odprowadzany wcale. W efekcie ich pensje mogą być wyższe. Niemniej, jednak gdy przychodzi czas na roczne rozliczenie, osoby z tą 1 klasą podatkową często mogą oczekiwać wyższego zwrotu z uwagi na wyższe stawki podatkowe. Wszystko zależy więc od indywidualnej sytuacji danej osoby – w wielu przypadkach zmiana klasy podatkowej z 1 na 3 po ślubie jest jednak bardzo opłacalna

Czy mogę zmienić klasę podatkową w Niemczech?

Możliwość zmiany klasy podatkowej zależy od Twojego statusu osobistego i zawodowego. W niektórych przypadkach, takich jak zmiana stanu cywilnego, możesz być uprawniony do zmiany klasy podatkowej.

W sytuacji, gdy wejdziemy w związek małżeński dzieje się to automatycznie, jednak w dalszym ciągu możemy zdecydować się na wybór innej kombinacji z naszym partnerem. Należy więc dokładnie śledzić dostępne opcje, aby jak najlepiej wyjść na rocznym rozliczeniu podatkowym. Zawsze warto jednak skonsultować się z doradcą podatkowym lub lokalnym urzędem skarbowym. Więcej informacji znajdziesz też w naszym wpisie – Zmiana klasy podatkowej w Niemczech.

Zmiana klasy podatkowej z 6 na 1 – czy jest to możliwe?

Gdy zdecydujesz się podjąć dodatkowe zatrudnienie poza swoją główną pracą, zostaniesz przypisany do 6. klasy podatkowej. W tej kategorii stawki podatkowe są najwyższe, gdyż nie przewidują one żadnych ulg. Oznacza to, że od każdej zarobionej kwoty musisz odprowadzić podatek. Samodzielnie możemy wybrać, która z Twoich prac będzie podlegać pod 6. klasę podatkową. Na przykład, jeśli zauważysz, że Twoje dodatkowe zatrudnienie staje się bardziej dochodowe niż główne, możesz zrezygnować z tej pierwszej. Po zakończeniu drugiej pracy należy pamiętać, aby złożyć wniosek o przeniesienie z 6. klasy podatkowej na klasę 1, aby uniknąć wyższego podatku.

Nie wiesz, jak rozliczyć podatek z Niemiec? Skomplikowane przepisy i mnogość klas podatkowych sprawiają Ci problem? Wybierz biuro podatkowe Megatax! Nasza doświadczona ekipa gwarantuje profesjonalne doradztwo i maksymalne zwroty. Zatroszczymy się o swoje finanse – zapraszamy!

Znajdź się w gronie zadowolonych klientów

Zobacz ile odzyskali inni

Kontakt z nami

Wsparcie podatkowe 08:00 - 16:00
od poniedziałku do piątku
tel. +48 22 100 67 67 email info@megatax.pl

Dane firmy

Megatax.pl Sp. z o.o.
ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 8/99
03-984 Warszawa

NIP: 1132883020
REGON: 360315012
KRS: 0000534727

Kalkulator
podatkowy
Zamów
bezpłatną konsultację