Godziny otwarcia: 08:00 - 16:00 | 5 dni w tygodniu

+48 22 100 67 67

Niemcy


Zwrot podatku z Niemiec z Megatax!

Zwrot podatku z Niemiec

Jak rozliczyć się z niemieckiego podatku? Daj sobie pomóc!

Jeżeli w ostatnich latach pracowałeś legalnie u naszych sąsiadów zza Odry to z pewnością będzie Cię interesować rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce. Jak rozliczyć podatek z Niemiec? Jak odzyskać zwrot z zagranicy? W dobie Internetu i powszechnego dostępu do telefonów komórkowych nie musisz już fatygować się za granicę, by załatwić sprawy z tamtejszym urzędem skarbowym. Nie musisz też znać się na tym. Pomoc w uzyskaniu zwrotu podatku z Niemiec to nasza codzienność. Rozliczenie podatkowe z Niemiec to skomplikowany temat – warto jednak znać kilka faktów, które umożliwią Ci bezproblemowe przejście całego procesu. Poniżej najczęstsze pytania wraz z odpowiedziami, które mogą Ci pomóc.

 

Czy muszę rozliczać się z podatku w Niemczech?

Nie ma obowiązku składania rocznej deklaracji podatkowej pod warunkiem, że nie prowadziłeś działalności gospodarczej (GEWERBE) i nie byłeś w 3 klasie podatkowej. Obowiązek rozliczenia z kolei zachodzi wtedy, gdy urząd skarbowy wyśle do Ciebie pisemne wezwanie.

Czy zatem rozliczenie podatku w Niemczech jest nieobowiązkowe?

Przede wszystkim niemieckie rozliczenie podatkowe nie jest obowiązkowe dla wszystkich, jednakże warto się nim zainteresować. Można oczywiście skontaktować się z nami, a my doradzimy Ci czy warto go dokonać. Trzeba mieć świadomość, że obowiązek rozliczenia może też powstać po pisemnym wezwaniu przez niemiecką skarbówkę. Wtedy jednak może być za późno. Nie warto czekać, aż zostaniemy obciążeni karą. Tym bardziej że w wielu przypadkach przysługuje nam bardzo korzystny zwrot podatku z Niemiec na konto, który może wynieść kilkaset do kilku tysięcy złotych. O takie pieniądze warto zawalczyć.

Przegapiłem termin złożenia zeznania podatkowego w Niemczech – czy czeka mnie kara?

W przypadku spóźnienia niemiecki urząd skarbowy (Finanzamt) zacznie naliczać odsetki w wysokości 0,25% wyliczonego podatku za każdy miesiąc po terminie. Minimalna kwota wynosi 25 € miesięcznie, a łączna maksymalna kwota zadośćuczynienia to nawet 25 000 €. Oprócz tego spóźnialscy mogą liczyć się z karą grzywny w wysokości nawet 500 €.

Co, jeśli nie rozliczę się z niemieckiego podatku?

Każdy podatnik, który całkowicie uchyli się od obowiązku zapłaty podatku na terenie Niemiec, musi być świadomy konsekwencji prawnych. Całkowite unikanie jest bowiem traktowane jako przestępstwo, za co grozi kara więzienia do nawet pięciu lat bądź wysoka grzywna – nawet 10 000 €.

Zwrot podatku z Niemiec – ile lat wstecz?

Jako podatnicy mamy prawo do rozliczenia zwrotu w Polsce do 4 lat wstecz, więc jeśli dopiero teraz dowiedzieliśmy się o tym fakcie, a okres 48 miesięcy jeszcze nie minął, to warto się pospieszyć. To się po prostu opłaca. Pojawia się jednak pytanie, jak długo czeka się na zwrot podatku z Niemiec i jak przebiega jego odzyskanie? Znalezienie prawidłowych odpowiedzi na te pytania to nasze zadanie, dlatego możesz liczyć na skuteczną pomoc.

Ile kosztuje rozliczenie podatku dochodowego z Niemiec z waszą firmą?

Pamiętaj, że w naszej firmie zawsze płacisz ustaloną kwotę niezależnie od przyznanego niemieckiego zwrotu podatku z zagranicy. To bardzo uczciwe podejście z naszej strony, dzięki czemu masz gwarancję stałej i niskiej ceny obejmujące rozliczenie podatkowe w Polsce. Dokładne ceny usług naszej firmy poznasz w cenniku zwrotu nadpłaconego podatku z Niemiec.

Czy otrzymam wstępne wyliczenie podatku za pracę w Niemczech?

Tak. Zawsze przed podpisaniem umowy wyliczamy dla Ciebie szacowaną kwotę zwrotu podatku. Dzięki temu wiesz, ile możesz spodziewać się zwrotu podatku. Podawana przez nas kwota jest minimalną. Przyznawana wysokość zwrotu podatku zawsze jest wyższa niż ta przez nas szacowana.

Jak długo czeka się na zwrot podatku z Niemiec?

To wszystko zależy od zagranicznego urzędu skarbowego. Nasza firma stara się wykonać usługę terminowo. Reszta zależy od urzędu, który procesuje zeznanie podatkowe. Znamy przypadki, kiedy nasi Klienci uzyskali zwrot podatku z Niemiec już po 4 tygodniach, jednak zawsze uprzedzamy, że czas oczekiwania na zwrot podatku wynosi nawet do 6 miesięcy.

Jak sprawdzić, ile mam zwrotu podatku (Niemcy)?

Niestety Finanzamt nie umieszcza nigdzie informacji o tym, jak wysoka będzie nadpłata. Aby dowiedzieć się, ile może wynieść zwrot podatku, warto odezwać się do profesjonalnego biura rozliczeń zagranicznych, jakim jest Megatax. Nasi konsultanci przeanalizują Twoją sytuację i dokonają odpowiednich obliczeń, które będą zbliżone do stanu rzeczywistego.

Ile wynosi średnia kwota zwrotu podatku z Niemiec?

Obecnie jest to około 1000 €.

Ile wynosi podatek dochodowy w Niemczech?

To zależy od tego, ile się zarabia. Obecnie w niemieckim systemie podatkowym funkcjonują dwie stawki: 15% oraz 42%.

Do jakiej kwoty nie trzeba się rozliczać w Niemczech?

Kwota wolna od podatku w Niemczech w 2023 roku wynosi 10 908 € dla osób samotnych oraz 21 816 € dla małżeństw. W praktyce oznacza to, tyle że osoby osiągające niższe dochody od opisanych, są zwolnione z obowiązku składania rocznej deklaracji do Finanzamt. 

Czy muszę pojawiać się w biurze, aby załatwić formalności?

Twoja osobista wizyta nie jest konieczna, choć mile widziana. Sam możesz zdecydować, czy chcesz załatwić formalności przez Internet, czy wolisz bezpośredni kontakt w jednym z naszych punktów obsługi klienta.

Co muszę zrobić, aby jak najszybciej otrzymać zwrot podatku z Niemiec w Polsce?

Po pierwsze musisz zgromadzić podstawowe dokumenty pozwalające na rozliczenie za granicą. Po drugie musisz zgłosić się do nas, aby uzyskać wstępną kalkulację. Resztą zajmiemy się my. Pamiętaj, że nie zawsze przysługuje zwrot podatku. Zdarza się, że istnieje dopłata, w takiej sytuacji odradzamy składania niemieckiego zeznania podatkowego, pod warunkiem że nie masz takiego obowiązku.

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia się z niemieckim urzędem skarbowym?

Chcąc rozliczyć swoje dochody i tym samym wypełnić swój obowiązek podatkowy, należy dostarczyć do Finanzamt kilka dokumentów rozliczeniowych. Do takowych zalicza się:

  • zaświadczenie podatkowe Lohnsteuerbescheinigung,
  • odcinki z wypłat Abrechnung,
  • numer podatkowy Steuernummer,
  • numer identyfikacyjny Identifikationsnummer,
  • zaświadczenie EU/EWR,
  • potwierdzenie posiadanego rachunku bankowego.

Do kiedy rozliczenie niemieckiego PIT-u?

Czas na złożenie deklaracji z dochodów uzyskanych na terenie Niemiec upływa 31 lipca każdego roku

Czy mogę skorzystać z niemieckich ulg podatkowych?

Tak, pod warunkiem że posiadasz status niemieckiego rezydenta podatkowego. Aby nim zostać, należy przebywać w Niemczech co najmniej 183 w danym roku podatkowym – po tym czasie można złożyć wniosek do urzędu o nadanie tego tytułu. 

Co można odliczyć od podatku w Niemczech?

Jeśli pracowałeś w Niemczech i chcesz zwiększyć swój zwrot podatku, powinieneś zwrócić swoją uwagę na dostępne ulgi podatkowe (pod warunkiem że posiadasz status niemieckiego rezydenta podatkowego). Jeśli chodzi o odliczenia, to jest ich naprawdę dużo, gdzie do najpopularniejszych zaliczyć można m.in.:

  • ulgę na dziecko (Kinderfreibetrag),
  • koszty leczenia,
  • ulgę z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego,
  • zwrot kosztów dojazdów do pracy.

Czy dochody uzyskanie w Niemczech należy zgłosić polskiemu fiskusowi?

To zależy, czy podlega się pod nieograniczony obowiązek podatkowy – w takim wypadku opodatkowanie obliczane jest zarówno na podstawie niemieckich dochodów, jak i tych pochodzących z zagranicy.

Czy wspólne rozliczenie ze współmałżonkiem w Niemczech jest możliwe?

Tak! Warto wiedzieć, że wspólne złożenie zeznania do urzędu skarbowego w Niemczech możliwe jest nawet w przypadku, gdy jeden z partnerów przebywa na terenie Niemiec, a drugi pozostaje w innym kraju np. Polsce.

Rozliczenie podatkowe – Niemcy

Jeżeli uważasz, że zwrot Ci się należy, ale nie bardzo wiesz, jaka kwota Ci przysługuje, to nie wszystko stracone. Nasi konsultanci codziennie śledzą wszelkie nowości w niemieckim prawie podatkowym. Dlatego też np. odpowiedź na pytanie, jak obliczyć zwrot podatku z Niemiec nie stanowi dla nich najmniejszego problemu.

Nie zajmujemy się tylko najprostszymi przypadkami. Jeżeli zatem prowadziłeś w Niemczech jednoosobową działalność gospodarczą, czyli tzw. GEWERBE to również jesteśmy w stanie załatwić Twoje sprawy. Nasze usługi są profesjonalne, jednakże nie należą do najdroższych. Przykładowo za rozliczenie zwrotu podatku w Polsce na poziomie 700 euro zapłacisz 350 złotych. Przy kwotach powyżej 1800 euro jest to zaledwie 510 złotych. Jak widać – opłaca się.

W przypadku wspomnianej działalności GEWERBE stawki są ustalane indywidualnie, ale nie ma się czego obawiać. Zajmujemy się również wnioskami o zasiłki i dodatki. Przykładowo wsparcie w wypełnieniu wniosku o niemiecki zasiłek rodzinny wynosi 550 złotych, natomiast samo jego przedłużenie to już 400 złotych. W tym momencie warto też wspomnieć, że wizyta w naszym biurze nie jest obowiązkowa. Wszelkie formalności możesz załatwić przez Internet i telefon.

Wiemy, że w dzisiejszym zabieganym świecie znalezienie kilku godzin na załatwienie spraw papierkowych może stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego oferujemy pomoc i wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, którzy nie wiedzą, jak odzyskać podatek z zagranicy z Niemiec i wykonać rozliczenie, aby móc liczyć na jego odliczenie i zwrot podatkowy. Rzecz jasna nie ma najmniejszego problemu, byś odwiedził nas w jednym z biur. Przywitamy Cię z uśmiechem i dobrą kawą lub herbatą.

Warto zadbać o rozliczenie podatku z Niemiec i cieszyć się należnymi pieniędzmi

Oficjalnie mówi się, że rozliczenie podatku z Niemiec nie jest obowiązkiem. Oczywiście nie chcemy w tym miejscu polemizować z tymże twierdzeniem.

Jak jednak wiadomo, w pewnych okolicznościach możemy otrzymać wezwanie do złożenia wyjaśnień przed niemieckim fiskusem. Szkoda chyba nerwów i czasu na zajmowanie się tym, prawda? Druga kwestia to po prostu możliwość uzyskania bardzo korzystnego zwrotu podatku. To chyba najlepszy argument przemawiający za tym, by jednak tematem rozliczenia się zainteresować.

Rozliczanie się z niemieckich podatków z Megatax – to się po prostu opłaca!

Jeżeli nie wiesz, jak rozliczyć podatek z Niemiec to oczywiście możesz skontaktować się z nami. Wizyta w naszej siedzibie nie będzie konieczna, jednakże z przyjemnością witamy każdego nowego Klienta. Naszą pomoc oferujemy w korzystnych cenach, które łatwo można jeszcze nieco obniżyć

Pierwszy sposób na rabat to po prostu lojalność, która w świecie biznesu jest bardzo ważna. Doceniamy powracających Klientów i dlatego już przy drugim rozliczeniu oferujemy Ci rabat w wysokości 10%. Każde kolejne rozliczenie – począwszy od trzeciego – to zniżka 20%. Dokładamy wszelkich starań, by oferować usługi na najwyższym poziomie. Jeżeli zatem podzielasz nasz entuzjazm, to będziemy wdzięczni za zarekomendowanie nas. Za każdego znajomego, który przyjdzie do nas z Twojego polecenia, uzyskasz rabat w wysokości 50 złotych. Jeżeli przyprowadzisz do nas 4 osoby, Twoje rozliczenie załatwimy gratis.

Od lat oferujemy szeroko pojętą pomoc w sprawach podatkowych dla Polaków pracujących za granicą, w tym m.in. w Niemczech, Holandii, Belgii, Anglii czy Norwegii.

Jesteś zainteresowany? Zadbaj o swój zwrot podatku z Niemiec i przekonaj się, jak wygląda rozliczenie z Megatax – to opłacalne zarówno pod względem finansowym, jak i czasowym. Zapraszamy!

 

Znajdź się w gronie zadowolonych klientów

Zobacz ile odzyskali inni

Kontakt z nami

Wsparcie podatkowe 08:00 - 16:00
od poniedziałku do piątku
tel. +48 22 100 67 67 email info@megatax.pl

Dane firmy

Megatax.pl Sp. z o.o.
ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 8/99
03-984 Warszawa

NIP: 1132883020
REGON: 360315012
KRS: 0000534727

Kalkulator
podatkowy
Zamów
bezpłatną konsultację