Godziny otwarcia: 08:00 - 16:00 | 5 dni w tygodniu

+48 22 100 67 67

Wymagane dokumenty


Zwrot podatku z Niemiec – dokumenty potrzebne do rozliczenia się w Niemczech z Finanzamt

Dokumenty zwrot podatku z Niemiec

Aby móc rozliczyć się z podatku w Niemczech, musisz skompletować odpowiednie dokumenty rozliczeniowe. W zależności od Twojej sytuacji rodzinnej i prawa do ulg podatkowych druki te mogą się różnić. Poniżej znajdziesz podstawową listę dokumentów, która jest wymagana do złożenia deklaracji podatkowej, a tym samym – rozliczenia podatku na terenie Niemiec. Pamiętaj, że nasz konsultant może poprosić o dodatkowe druki, jeśli zauważy, że Twoja sytuacja nie jest standardowa i wymaga indywidualnego podejścia do dokumentacji.

 

Dokumenty do rozliczenia podatku w Niemczech, czyli co musisz mieć, by złożyć zeznanie do niemieckiego urzędu skarbowego?

Chcąc rozliczyć się z Finanzamt (niemieckim urzędem skarbowym), a tym samym – uzyskać zwrot podatku z Niemiec, każdy podatnik, który podlega pod obowiązek podatkowy, musi w danym roku podatkowym w terminie dostarczyć odpowiedni plik dokumentów. Na ich podstawie urzędnicy dokonują obliczeń potrzebnych do określenia tego, czy taka osoba jest "na czysto" względem państwa, czy też musi dopłacić do podatku bądź też tego, czy odprowadzała zbyt duże składki, przez co należy jej się nadpłata.

Jakich dokumentów potrzebujesz do złożenia zeznania podatkowego, a także do tego, by starać się o zwrot podatku z Niemiec? Mamy nadzieję, że poniższa lista będzie dla Ciebie pomocna!

Rozliczenie podatku z Niemiec – dokumenty: Lohnsteuerbescheinigung, czyli zaświadczenie podatkowe

Jest to wymagany dokument, który powinieneś otrzymać od swojego pracodawcy w Niemczech. Pamiętaj, że jeśli miałeś wielu pracodawców, to druk o zarobkach powinieneś otrzymać od każdego z nich. Jeśli nie masz Lohnsteuerbescheinigung to poinformuj nas o tym – zawnioskujemy o dokument do Twojego pracodawcy w Niemczech.

LSB, bo tak skrótowo jest nazywane zaświadczenie podatkowe, powinno być wysłane przez pracodawcę do końca lutego roku następującego po tym, w którym osiągany był dochód, z którego się rozliczasz. W dokumencie znajduje się wiele ważnych informacji, w tym: data urodzenia, klasa podatkowa, adres pracodawcy, numer identyfikacji podatkowej, a także wysokość odprowadzonych składek na poczet podatku dochodowego w Niemczech oraz innych danin (podatku kościelnego czy solidarnościowego).

Rozliczenie w Niemczech – dokumenty. Zaświadczenie z urzędu EU/EWR

Druk EU/EWR to dokument poświadczający osiągane dochody za granicą Niemiec np. w Polsce. Każdy podatnik musi udokumentować swój dochód na tym dokumencie. Nasi Klienci otrzymują od nas gotowy i wypełniony druk do potwierdzenia w polskim urzędzie skarbowym. Jeśli nie rozliczyłeś rocznego zeznania podatkowego w Polsce, to tutejszy urząd skarbowy może Ci odmówić potwierdzenia dochodów na druku. 

Abrechnung, czyli odcinki z wypłat

W przypadku, gdy nie jest się w posiadaniu zaświadczenia podatkowego Lohnsteuerbescheinigung, potrzebnym do zwrotu podatku dokumentem okazują się odcinki z wypłat, czy Abrechnung. Nie są one jednak wymagane w momencie, gdy podatnik otrzymał LSB od pracodawcy. 

Potwierdzenie rachunku bankowego w Polsce

Dla Twojego bezpieczeństwa wymagamy druku z potwierdzeniem rachunku bankowego w Polsce. Dzięki temu mamy pewność, że podane przez Ciebie konto jest prawidłowe i wiarygodne – to pomaga nam uniknąć późniejszych nieporozumień przy wypłacie zwrotu podatku z Niemiec. 

Jakie dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec mogą się przydać? Dodatkowe druki

Jeśli byłeś zameldowany w Niemczech, wówczas musisz przedłożyć zaświadczenie o zameldowaniu. Jeśli rozliczałeś się już w Niemczech, to zapewne posiadasz już numer podatkowy – wówczas wymagane będzie podanie tego numeru, jak również numeru identyfikacyjnego.

Powyżej wymienione druki to lista podstawowych dokumentów. Jeśli zaistnieje potrzeba dodatkowego udokumentowania prawa do ulgi podatkowej, wówczas zostaniesz o tym odpowiednio poinformowany.

Zwrot podatku z Niemiec – dokumenty. Zdaj się na Megatax!

By skompletować dokumenty potrzebne do rozliczenia podatku z Niemiec, konieczne jest nadzorowanie pracodawcy, by dostarczył Ci kartę podatkową i innych niezbędnych elementów, stanowiących podstawę rozliczenia. Dla osób, które są zameldowane w Niemczech i posiadają numer podatkowy, zgromadzenie dokumentacji może okazać się nieco prostsze. Pamiętaj jednak, że współpracując z naszą firmą, jest to jedyny krok, jaki musisz wykonać, by uzyskać pełne, właściwie wypełnione zeznanie podatkowe. Nasi specjaliści zajmą się całą resztą. Dokumenty potrzebne do rozliczenia podatku z zagranicy to podstawa dla prawidłowo przygotowanej deklaracji podatkowej – bez obecności niektórych nie uzyskasz również praw do ulgi i zasiłku rodzinnego. Jeśli przysługuje Ci zwrot podatku z Niemiec, ale zagubiłeś się w obcojęzycznych przepisach podatkowych, skontaktuj się z naszym przedstawicielem, który pomoże Ci skompletować niezbędne papiery do rozliczenia podatku z Niemiec i przeprowadzi Cię przez cały skomplikowany proces rozliczenia.

Jesteś zainteresowany? W takim razie odezwij się do Megatax! Specjalizujemy się w niemieckich rozliczeniach i nie tylko – pomagamy również naszym rodakom, którzy pracują w takich krajach jak Holandia, Belgia czy Norwegia. Zapraszamy!

 

Znajdź się w gronie zadowolonych klientów

Zobacz ile odzyskali inni

Kontakt z nami

Wsparcie podatkowe 08:00 - 16:00
od poniedziałku do piątku
tel. +48 22 100 67 67 email info@megatax.pl

Dane firmy

Megatax.pl Sp. z o.o.
ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 8/99
03-984 Warszawa

NIP: 1132883020
REGON: 360315012
KRS: 0000534727

Kalkulator
podatkowy
Zamów
bezpłatną konsultację